Přeskočit na obsah
Zpět na výpis

Réva vinná začala rašit o tři týdny dříve

Letošní vývoj zimy opět překonal původní předpoklady. Nezvykle vysoké teploty na jižní Moravě probudily vinnou révu o tři týdny dříve, než je obvyklé.

Únor býval obdobím, kdy se teploty stabilně pohybovaly pod bodem mrazu a krajina byla pokrytá sněhem. Letos však dosahovaly průměrné denní teploty nad 6 stupňů a v maximech 10 až 15 stupňů. Teploty vysoko nad obvyklým průměrem pokračovaly i v březnu, na což začaly reagovat i vinohrady. U raných odrůd révy vinné se už otevírají očka, u pozdních odrůd, pokud budou pokračovat vysoké teploty, čekáme rašení každým dnem. Jde o velice brzký termín, který běžně přichází o dva až tři týdny později. Takto brzké probuzení révy u vinařů vzbuzuje obavy. Znamená totiž vysoké riziko poškození mrazem, který může přijít v dalších týdnech. U všech odrůd révy vinné hrozí vlivem mrazů následně nižší úroda.

Vyšší odolnost k mrazu mají jen některé klasické odrůdy a také vyšlechtěné PIWI odrůdy. PIWI se však aktuálně rozprostírají jen asi na 5 % rozlohy vinic. V Česku je z nich neznámější Hibernal. PIWI odrůdy pěstujeme od roku 2009 a máme zkušenost, že extrémy počasí opravdu zvládají lépe.

Zpět na výpis

Buďme Spolu na sítích