DoVinic.cz a UV Boosting inspiruje další vinaře
Na konci ledna pořádala společnost BOHEMIA SEKT v rámci svého programu DoVinic.cz kulatý stůl pro své moravské a slovenské vinařské kolegy. Setkání bylo zaměřeno na oblast udržitelných technologií a postupů ve vinařství. Velkou pozornost věnovali vinaři technologii UV Boosting, která bez použití chemických látek posiluje imunitu rostlin révy vinné.
„Zvyšování efektivity a udržitelnosti vinohradnictví se dlouhodobě věnujeme a jako leader kategorie považujeme za povinnost tyto naše poznatky a cenné informace sdílet s každým, kdo o ně bude mít zájem,“ řekl ředitel společnosti BOHEMIA SEKT Ondřej Beránek na úvod setkání a dále účastníkům představil vizi a udržitelná řešení, která společnost využívá.
Nejočekávanějším bodem programu byla prezentace UV Boostingu, inovativního využití ultrafialového záření v péči o révu vinnou. BOHEMIA SEKT začal s jejím testováním v květnu 2023. „Jde o první test této technologie ve střední Evropě, který logicky vzbudil rozruch ve vinařských kruzích a vyústil až v dnešní setkání, kdy jsme kolegům z vinařství představili výsledky pilotního ročníku i naše další plány pro rok 2024,“ řekl Petr Ptáček ředitel vinařství Habánské sklepy, které spadá pod společnost BOHEMIA SEKT.
Na setkání vystoupil online také Francois Sement ze společnosti UV Boosting, který sdílel zkušenosti ze zahraničí a Jakub Filip, který mluvil o možnostech využití vermikompostu. Mezi hosty nechyběli zástupci Zámeckého vinařství Bzenec, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice a slovenského vinařství Château Topoľčianky.
Program pokračuje i v roce 2024
UV Boosting bude BOHEMIA SEKT využívat i v roce 2024. „Pokud by se prokázalo, že technologie funguje v našich podmínkách stejně jako v zahraničí, mohla by být cestou k dalšímu snížení používaných ochranných látek ve vinohradech,“ řekl Ptáček. Množství užitých ošetřujících látek v českém zemědělství přitom patří už teď k nejnižším v EU. Podle údajů Ministerstva zemědělství například belgický farmář použije čtyřikrát více přípravků na hektar orné půdy než český. Za námi je i Itálie, Portugalsko, Španělsko, Francie, Německo, Rakousko, Velká Británie, Finsko či Irsko.