Přeskočit na obsah
Zpět na výpis

Hostili jsme mistrovství ČR v řezu révy

Naše vinařství Chateau Bzenec hostilo 18. ročník Mistrovství ČR v řezu révy. Na viniční statek do Bzence se sjelo 73 soutěžících, kteří se utkali ve speciální vinohradnické disciplíně.

Letošním vítězem se stal pravidelný účastník soutěže a pedagog ze Střední zahradnické školy Rajhrad, Jan Schoř. Nejúspěšnější řezačkou mezi ženami je obhájkyně loňského prvenství Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec. V kategorii Junior vyhrál Lukáš Sasínek ze SVIŠ Valtice.

Viniční statek Chateau Bzenec nám poskytl skvělé zázemí. Nespornou výhodou byla blízkost vinohradu, který navíc díky své specifické poloze nabídl zážitek nejen samotným účastníkům, ale také přihlížejícím divákům,“ zhodnotil Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže.

Na účastníky čekalo 25 keřů révy odrůdy Rulandské bílé. Na jejich ořezání mělo 58 soutěžících z kategorie Elite patnáct minut a 15 soutěžících z kategorie Junior dvacet minut. „S ohledem na náročnost vinice, byly výkony soutěžících mimořádně vyrovnané. Naprostá většina jich pořezala všechny své vytyčené keře,“ uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad a vysvětlil, že je to dáno tím, že roste kvalita vinohradnické práce, a také proto, že se vinohradníci na soutěž lépe připravují. Čtyři odborné komise hodnotily kvalitu řezu a u shodných výsledků potom rozhodoval čas soutěžících.

Pro hosty byl připravený doprovodný program s prezentací vinohradnické techniky a degustace vín. Součástí akce byla také odborná přednáška na téma Možnosti eliminace přenosu chorob kmínku révy řezem.

„Náš tým z Habánských sklepů se letos zúčastnil poprvé. I když se neprostříhal na stupínek vítězů, děkujeme všem za skvělou reprezentaci. Bylo nám potěšením tuto krásnou akci hostit,“ řekl po skončení soutěže Libor Výleta, ředitel vinohradnictví společnosti BOHEMIA SEKT.

Pořadí oceněných:

Kategorie Elite

1. Jan Schoř – Střední zahradnická škola Rajhrad

2. Václav Macháček – Vinařství Procházka Valtice

3. Vojtěch Brauner – Vinařství Plener Pavlov

 

Kategorie Elite – ženy

1. Miroslava Crlíková – ZD Sedlec

2. Simona Šťastná – Terezín

3. Dominika Černohorská – Vinařství Plener

 

Kategorie Junior

1. Lukáš Sasínek – Střední vinařská škola Valtice

2. Kateřina Janů – Střední zahradnická škola Rajhrad

3. Stanislav Žůrek – Střední vinařská škola Valtice

Více informací o soutěži:

Soutěž Mistrovství ČR v řezu révy vinné vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Za 18 let si akce získala velkou oblibu, posledních ročníků se účastnilo kolem sedmdesáti soutěžících. Akce se ve své historii nekonala pouze v roce 2021, kvůli kovidové pandemii.

Zpět na výpis

Buďme Spolu na sítích