Přeskočit na obsah
Zpět na výpis

Réva vinná vykvetla letos dřív, sklizeň by mohla začít už v srpnu

Réva vinná letos vykvetla o několik týdnů dříve než obvykle. Vinaři očekávají, že sklizeň by mohla začít už v srpnu, podobně jako v extrémně teplém roce 2018.

Na moravských vinicích vykvétá réva vinná obvykle okolo 10. června, ale v posledních letech se častěji objevují roky, kdy kvetení nastupuje už v květnu. „Letošní vegetace je kvůli nadprůměrným teplotám zrychlená o několik týdnů. Zatím se podobá roku 2018, kdy kvetení začalo v květnu a hrozny se sklízely už v srpnu,“ uvádí Libor Výleta, ředitel vinohradnictví společnosti BOHEMIA SEKT.

Kvetení trvá přibližně pět dní a během této doby réva potřebuje sucho a teplo. Předpověď na nadcházející dny však naznačuje vlhké a deštivé počasí, což by mohlo způsobit nedokonalé odkvetení a pokles úrody. Po jarních mrazech, které udeřily v celé Evropě, by to znamenalo další ohrožení sklizně.

Zrychlený růst vegetace ovlivňuje také stav vody v krajině. Kvůli dřívějšímu rašení rostliny spotřebovávají větší množství vody již o několik týdnů dříve než obvykle, což může vést k suchu. „Z hlediska srážek je sice letošní rok zatím průměrný, ale teploty jsou nad průměrem, a to zvyšuje riziko sucha. Proto opět vysazujeme hlubokokořenící směs rostlin, která pomáhá udržet vlhkost v půdě a lépe absorbovat vodu při bleskových bouřkách. Zatím pozorujeme, že v místech osázených touto směsí je půda dostatečně vlhká,“ dodává Libor Výleta.

Zpět na výpis

Buďme Spolu na sítích